1. Anasayfa
 2. Vize ve Pasaport

Suudi Arabistan Umre Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan Umre Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?
0

Umre vizesi, Umre ziyaretinde bulunacak kişilerin alması gereken vize çeşididir. Diyanet İşleri ya da diyanet İşleri tarafından yetkilendirilen firmalar Umre vizesi işlemlerini gerçekleştirir. 45 yaşın altındaki bekar kadınlar tek başlarına Arabistan’a kabul edilmedikleri için 1. dereceden yakınları ile seyahat etmeleri gerekir. Mekke vizesi başvurularında yapılan düzenlemeye göre kişinin pasaport bilgileri Suudi Arabistan Göçmenlik Ofisi’ne online olarak göndermelidir. Türkiye’den yapılan başvuruların %60’ı Diyanet İşleri Başkanlığı, %40’ı ise Diyanet İşleri onaylı vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleşir. 

Suudi Arabistan Umre Vizesi Nasıl Alınır? 

Umre vizesi almak için aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde uygulayın;

 • Adım 1: İlk olarak Umre vizesi için ‘’Babalumra’’ sistemine kayıt olun. 
 • Adım 2: Tripshop gibi uygulamalar üzerinden zorunlu otobüs ve otel ücretlerini yatırıp referans numarası alın. (Otobüs transfer ücreti vize alınmadan önce talep ediliyor) 
 • Adım 3: Tripshop üzerinden alınan referans numarasını Babalumra üzerinden oluşturulan Umreci grubuna girerek onay talebini gerçekleştirin. 
 • Adım 4: Suudi vize firmasının karşı onayı alındıktan sonra vize işlemlerini gerçekleştirmek için kişi başına 300 Suudi Arabistan Riyali (Sar) vize harcı ve 198 Suudi Arabistan Riyali hizmet bedeli olmak üzere toplamda 498 Suudi Arabistan Riyali ödeyin. 

Not: Babalumra sitesine giriş yapmak için buraya tıklayın.

Umre Vizesi Şartları Nelerdir?

Umre vizesi almak için şartlar bulunur. Bu şartlar şu şekildedir;

 • 8 yaşından küçük çocukların yanında anneleri olmadan Mekke vizesi ya da Umre vizesi alması mümkün değildir. 
 • 9 ile 18 yaş aralığındaki kişilerin anne babaları olmaması durumunda yanında 1. dereceden yakınları bulunması gerekir. 
 • Her çocuğun vukuatlı nüfus örneği olması gerekir. Tüm şartlar yerine getirilmiş olsa da karar yetkisi Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda olduğu unutulmamalıdır. 
 • Haç ve Umre ziyareti gerçekleştirecek kişilerin Diyanet İşleri Bakanlığı, konsolosluk ya da Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentaları aracılığı ile başvuru yapılmalıdır. 

Umre Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir? 

Umre vizesi almak için gerekli olan belgeler aşağıda verilmiştir;

 • Haç ve Umre ziyareti için kullanılacak pasaportların yeni sisteme uyumlu, çipli ve planlan seyahat tarihinden sonra en az 1 yıl geçerliliği olan pasaport olmalıdır. 
 • Arka fonu beyaz, güncel ve son halinizi gösteren 2 adet biyometrik fotoğraf gerekir. 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisinin önlü arkalı çekilmiş fotokopisi bulunmalıdır. 
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır. 

Umre Vizesi Fiyatları 2023 

Umre vizesi fiyatları 2023 yılında 498 Suudi Arabistan Riyali (2500 TL) olarak belirlenmiştir. 300 Riyal vize harcı, 198 Riyal hizmet bedeli olmak üzere toplamda 498 Suudi Arabistan Riyali ödenmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak Suudi Arabistan vize ücreti dışında Acenta, uçak ve otel fiyatı da bulunur. Yaklaşık 20.000 ile 30.000 Türk Lirası’na denk gelir. Detaylı bilgi için form ile bize ulaşabilirsiniz.

Umre Vizesi Kaç Gün Geçerli? 

Umre vizesi en fazla 30 günlük süre içerir. Arabistan vizesi ortalama 3 ile 7 iş günü içinde sonuçları açıklanır. Suudi Arabistan turistik vize kabul edilmesi zor olduğu için Arabistan’ın tarihi ve kültürel mekanları Umre vizesi süresi dahilinde gezilebilir.  

Suudi Arabistan Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

Suudi Arabistan vize başvuru sonuçları ortalama 3 ile 7 iş günü içinde sonuçlanır. Bu süreç konsolosluğun yoğunluğuna göre 1 aya kadar uzayabilir. Hac vize başvuru işlemlerine 1 ay öncesinden başlanması tavsiye edilir.  

Suudi Arabistan Türk Vatandaşlarına Vize Veriyor Mu? 

Hususi, diplomatik, hizmet ya da Umuma Mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Suudi Arabistan’a yapacakları seyahatlerinde vizeye tabidir. Hac ya da Umre amacıyla gidecek Türk vatandaşları, Diyanet İşleri Başkanlığınca ya da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş acentalar ile gönderilir.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir