1. Anasayfa
 2. Vize ve Pasaport

Japonya Vize İstiyor Mu 2024? Vizesiz Gidilir Mi?

Japonya Vize İstiyor Mu 2024? Vizesiz Gidilir Mi?
0

Turizm, iş, gezi ya da akraba ziyaretlerinde 3 aya kadar Japonya vize istemiyor. Japonya’ya uzun süre ikamet etmek isteyen ya da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekir. 3 ayı geçmeyecek ziyaretlerde Japonya Türkiye’den vize istemez. Geçmişte, Kovid-19 nedeniyle Japonya turistik amaçlı gezileri büyük oranda kısıtlamıştı. Günümüzde Eris virüsünün yaygınlaşması nedeniyle yine Japonya kısıtlama getirebilir.
Japonya’ya giderken pasaport veya ICAO standartlarına uygun e-pasaport alınması gerekir. Eski kimlik ya da pasaportu olanlar Japonya’ya giremeyebilir. Bu durumda vize çıkarmanız önerilir. İkamet izniniz yoksa ya da yeni ikamet aldıysanız Japonya vizesine başvuramazsınız.

Türkiye’den Japonya’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Türkiye’den Japonya’ya vizesiz gidilebilir. Japonya’ya gitmek isteyenler; turizm, iş ya da akraba ziyaretlerinde 90 günü aşmamak şartıyla vize çıkarmaları gerekmez. Türkiye, Japonya’ya vizesiz giriş sağlasa da son yıllarda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Vizesiz giriş olduğu için birçok detaya bakılıyor ve en ince ayrıntısına kadar araştırılıyor. Pasaportunuz ve belgeleriniz eksiksizse alınmama problemi yaşamazsınız. Genellikle Türk Vatandaşları ufak detay olarak görüp umursamadıkları nedenlerden dolayı Japonya’ya giremiyorlar. Japonya’dan geri çevrilmek istemiyorsanız her şeyi en ince ayrıntısına kadar önem gösterin.

Japonya vize istiyor mu

Japonya Vizesi Almak Zor Mu?

90 günlük ziyarette bulunacaksanız Japonya vizesi almanıza gerek yok. Vize gerekmese de birkaç yıldır Japonya Türkleri Ülkeye alırken en ince ayrıntısına kadar bakabiliyor. Uçuş biletiniz, belgeleriniz ve kalacağınız yer gibi birçok detayı dikkatlice araştırıyor. Acentadan yardım aldıysanız, yardım aldığınız firmayı ve bavulunuzdaki birçok eşyayı dikkatlice kontrol ediyor. Yapılan araştırmalarda herhangi bir sorun bulmazlarsa ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Japonya Vize Ücretleri 2024 Yılında Ne Kadar?

Japonya vize ücreti 2024 yılında, genel giriş vizesi için 230 TL, çoklu giriş vizesi, 490 TL, transit vize ücreti 65 TL olarak belirlendi. Japonya vize ücretini, Japonya konsolosluğuna Türk Lirası olarak ödenmesi gerekir.

Japonya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport sahipleri Japonya vize işlemlerinden muaf tutulur. Türk vatandaşı, yeşil pasaport, kırmızı pasaport ya da gri pasaport ile Japonya’ya vizesiz giriş yapabilir. 14 Mayıs 2012 tarihinde Ankara’da yapılan anlaşmaya göre Türk ve Japon vatandaşları, vizesiz giriş yapabilir.

Tokyo Vize İstiyor Mu?

Hayır, Tokyo Türkiye’den vize istemiyor. Japonya’nın başkenti olan Tokyo, Türkiye’den vize istemiyor. Tokyo Türkiye uçuş süresi yaklaşık 13 saat 55 dakika sürer. Tokyo’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları Ankara ve İstanbul havalimanlarını kullanması gerekir.

Japonya Giriş Serbest Mi?

Türk vatandaşları kültürel, ticari ziyareti gibi amaçlarla 90  güne kadar vizesiz Japonya’da bulunabilir. Girişlerde bavul sayısı, kalacak yer, gidiş geliş uçak bileti gibi konular çok dikkate alınır. Son yıllarda Türkiye’den çok fazla Japonya’ya gidiş olduğu için bazı zorluklar yaşanabilir.

Türkiye’den Japonya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Japonya’ya aktarmalı ya da direkt uçuş ile seyahat edebilirsiniz. İstanbul ya da Ankara’dan; Tokyo, Kyoto, Sendai, Hiroşima, Nagoya ve Osaka şehirlerine direkt uçuş yapabilirsiniz. Türkiye ve Japonya’ya yapılan uçuşlar yaklaşık 11 saat sürüyor. Aktarmalı uçuş yapıyorsanız bu süre 14 ile 15 saate kadar uzayabilir. Japonya’ya indiğinizde merkeze tren, taksi, araç kiralama ya da metro gibi vasıtalar ile gidebilirsiniz.

Japonya Vize çeşitleri Neler?

Japonya vize çeşitleri; diplomatik, resmi görevli, kısa süreli konaklama, transit geçiş, çalışma, genel ve özel vize olmak üzere toplamda 7 vize çeşidi bulunur. Japonya vize çeşitleri için bilgi almak isteyenler Japonya Dışişleri Bakanlığı sayfasını ziyaret edebilir.

Japonya’ya Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • Pasaport süresi en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Uçak bileti ve kalınacak süre boyunca masrafları karşılayacak maddi imkanın olması gerekir ve belge ile ibraz edilmelidir.
 • Gümrük beyannamesi doldurulmalıdır.
 • Kalma süresi 90 günü geçmemelidir.
 • Çalışmak için çalışma izni alınmalıdır.
 • Gümrük kurallarına uymamak ya da yasa dışı madde bulundurmak cezai yaptırımlara neden olabilir.

Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya, Türkiye için vizesiz geçiş imkanı verse de uzun süreli kalmak isteyenler ya da Japonya öğrenci vizesi almak isteyenler bu prosedürlere uymak zorundadır. Japon vizesi için gerekli evrak belgeler şunlardır;

 • Pasaport: Japonya, 10 yıldan eski ve geçerliliği 6 aydan kısa olan pasaportları kabul etmiyor. Pasaportunuz, gerekli belgelerde yer alan bilgiler ile örtüşmesi gerekir. Kimlik bilgileriniz ve pasaportunuzdaki düzenlemeler, tüm belgelerinde güncel olmalıdır.
 • Fotoğraf: Biyometrik fotoğraflarınız 6 aydan eski olmamalı ve 45×35 mm ölçüsünde olmalıdır.
  Taahhütname ve Uygunluk Belgesi: Japonya, geri dönüş sorumluluğunu ve ücretini karşılayacak firmaya ait taahhütname kopyası ve dosyası bulunması gerekir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Japonya uçuşunuzda sağlık sigortası zorunlu olmasa da hastalık ya da kaza anında sizi güvenceye alacak sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.
 • ERFS Kaydı: Japonya’ya vize başvurusu yaparken ERFS kaydı istenir. ERFS, Japonya ülkesi tarafından onaylanan ve taahhütname verecek katılımcıların kayıt altına alındığı sisteme denir.

Japonya Vizesi Onay Süresi Ne Kadar Sürer?

Gerekli evraklar ilgili makama teslim edildiğinde, başvuru süresi 7 ile 14 iş günü arasında sonuçlanır. Beklenmedik olaylar ya da yoğunluk nedeniyle vize işlemlerinde uzama görülebilir. Kısaca Japonya vize onay süresi 1 ile 2 hafta kadar sürebilir.

İlginizi Çekebilir; Yeni Zelanda Nerede?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir