1. Anasayfa
 2. Vize ve Pasaport

Avustralya Göçmenlik Başvurusu 2023 Şartları ve Gerekenler

Avustralya Göçmenlik Başvurusu 2023 Şartları ve Gerekenler
0

Avustralya göçmenlik başvurusu bulunan kişilere ekonomiye katkı verebilecek, nitelikli kişiler almayı amaçlar. Ülkeye alınacak göçmenlerin mesleğinde iş deneyimi ve yeterli İngilizce bilgisine sahip olması beklenir. Avustralya göçmenlik başvurusu 2023 yılında 195.000 kişiyi almayı hedefledi. 2020-2021 ve 2021-2022 yılları arasında göçmen alımı pandemi etkisiyle 100.000’in altında kaldı. 2022-2023 göç programına göre; 

 • Beceri (142.400): Ekonominin üretken kapasitesini artırmak ve bölgesel Avustralya’dakiler de dahil olmak üzere işgücü piyasasında eksikleri kapatmak için tasarlandı. 
 • Aile (52.500): Akış ağırlığı ortak vizelerden oluşur. Avustralyalıların denizaşırı ülkelerinden gelen aile üyeleri ile yeniden bir araya gelmesini ve onlara vatandaşlık vermeyi amaçlar. 
 • Özel Uygunluk (100): Yurtdışından bir süre sonra Avustralya’ya dönen daimi sakinler de olmak üzere özel durumlarda olanları kapsar. 
Visa Akışı Vize Kategorisi 2021-22 Planlama seviyeleri 2022-23 planlama seviyeleri 
Beceri İşveren Sponsorluğu 22,000 35,000 
 Yetenekli Bağımsız 6,500 32,100 
 Bölgesel 11,200 34,000 
 Eyalet/Bölge Adayı 11,200 31,000 
 İş İnovasyonu ve Yatırım 13,500 5,000 
 Küresel Yetenek 15,000 5,000 
 Seçkin Yetenek 200 300 
 Toplam Beceri 79,600 142,400 
Aile Ortak 72,300 40,500 
 Ebeveyn 4,500 8,500 
 Çocuk 3,000 3,000 
 Diğer Aile 500 500 
 Aile Toplamı 80,300 52,500 
 Özel Uygunluk  100  100  
 Toplam Geçiş Programı 160,000 195,000 

Avustralya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Avustralya Göçmenlik Başvurusunda bulunmak için Skills Select bölümünden ‘’Expression of Interest’’ formu doldurulması gerekir. Göçmenlik başvurusu yapıldıktan sonra hükümetin değerlendirmesi sonucu başvuru uygun bulunursa şahsa davetiye gönderilir. Belirli bir süresi bulunmaz. Davetiye 132, 188, 489, 189 ve 190 numaralı vizeler için gönderilir. Avustralya ‘’Skill Select’’ sayfasına ulaşmak için buraya tıklayın. Avustralya’ya nitelikli göçmen şartını sağlayan kişilerin kendine uygun vize grubu seçmesi gerekir. Başvuru sahibinin; sürekli, geçici, davet üzerine gibi birçok vize grubundan birini seçmesi gerekir.  

Avustralya Hangi Mesleklerden Göçmen Alıyor? 

Avustralya’da çalışıp yaşamak isteyen kişiler için hükümet, göç politikasında yaptı ve göç listesini yeniledi. Sağlık, öğretim, inşaat ve teknik hizmet sektörleri ön planda talep görüyor.  Avustralya resmi sitesine bakmak için buraya tıklayın.  

 1. Mühendislik 

Avustralya’da genellikle mühendislik bölümleri saygı duyuluyor. Mühendis açığını kapatmak için Subclass 476, Skilled-Recognised Graduate Visa programı (Mezun vizesi) başlatıldı. Mezun vizesi ile yeni okuldan mezun olmuş kişilere fırsat tanınıyor. Genellikle elektrik, makine, inşaat, ziraat, uçak bakım, jeoloji, petrol, havacılık ve kimya mühendisleri en popüler bölümlerdir. Avustralya mühendis maaşı ortalama yıllık 100.000 Avustralya Doları’dır.  

 1. Sağlık Sektörü 

Avustralya’da aranan mesleklerden bir diğeri de sağlık sektörüdür. Tıp ya da hemşirelik sağlık bölümleri birçok ülke tarafından rağbet görüyor. Sağlık bölümlerinin çalışma standartları Türkiye kadar kötü olmasa da genel olarak mesai saatleri uzun oluyor. Anestezi uzmanı, kalp doktoru, göz doktoru, hemşire, beyin cerrahı, dermatolog ve pratisyen hekim Avustralya hükümetinin göçmenlik listesinin ön sıralarında yer alıyor. Avustralya’da doktorların maaşı ortalama 72.000 Avustralya Doları’dır. 

 1. Yönetim ve İşletme Sektörü 

Avustralya’da yönetim ve işletim alanından mezun olan kişilere hükümet yerleşim başvurusunda kolaylık sağlıyor. Ülkenin ekonomisi gelişmiş, insan sayısı az olduğu için bu tür meslek gruplarında açık bulunuyor. Muhasebeci, ekonomist, istatistikçi, insan kaynakları yöneticisi ve pazarlamacı meslek grupları Avustralya hükümeti göçmenlik listesinde arananlar arasındadır. İşletme ve yönetim sektörü yıllık maaş ortalaması 60.000 Avustralya Doları’dır. 

 1. Hizmet Sektörü 

Avustralya ada ülkesi konumundan turistik ve gezilecek yerleri çok fazla bulunuyor. Turizm sektörü ülke ekonomisine büyük katkı sağladığı için bu alanda çalışanlar hükümet için çok önemli oluyor. İngilizce dışında farklı bir dilen kişiler Avustralya’daki turizm sektöründe daha değerlidir. Otel yöneticisi, aşçı, şef ve restaurant yöneticisi Avustralya hükümeti göçmenlik listesinde yer alıyor. Yıllık maaş ortalaması 66.000 Avustralya Doları’dır. 

Avustralya’ya Gitmek İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı? 

Avustralya’ya gitmek için hesapta, yıllık geçim parası 19.830 Avustralya Doları olması gerekir. Hesapta para gösterilemiyorsa yıllık 60.000 Avustralya Doları gelir göstermesi gerekir. Bu da ayda minimum 12.000 Türk Lirası’na denk gelir. 

İlginizi çekebilir; Dubai Yaşam Şartları

Avustralya’ya İş İçin Nasıl Gidilir? 

Avustralya’ya iş amaçlı gitmek için vize sınıfları bulunur. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’da ikamet eden kişiler vizeye başvurabilir.  

1.Geçici Çalışma (Kısa Süreli Çalışma) Vizesi (Vize Sınıfı 400)  

 • Kısa süreli, özel uzmanlık gerektirmeyen ve devamlılığı olmayan işler, 
 • Avustralya merkezli kuruluşların daveti üzerine kısa süreli kültürel ya da sosyal çalışmalara katılmak, 
 • Kısıtlı koşullar altında, Avustralya’nın faydasına ilişkin faaliyetler ya da işte yer almak, 
 • Bu vize sınıfı kişiye Avustralya’da 3 ay kalma hakkı verir. Kısıtlı belirli durumlar dahilinde güçlü iş gerekçesiyle desteklenmesi durumunda süre 6 aya kadar uzatılabilir. 

2.Geçici Çalışma Vizesi (Uluslararası İlişkiler) Vizesi (Vize Sınıfı 403) 

 • İki taraflı anlaşmaya bağlı olmak, 
 • Yabancı bir devletin adına gelmek ya da Avustralya sınırlarındaki okulda yabancı dil eğitimi vermek. 

3.Geçici Çalışma Vizesi (Vize Sınıfı 408) 

 • Avustralya’nın daveti üzerine belirli süre zarfında kültürel ya da sosyal faaliyetlere katılmak, 
 • Avustralya hükümetinin onaylı organizasyon etkinliğine katılmak. 

Avustralya Vizesi Kaç Ayda Çıkar? 

Avustralya vizesi normal koşullarda 10 iş günü içinde açıklanır. Yoğunluk ya da beklenmeyen olaylardan ötürü bu süreç 15 güne kadar uzayabilir. Ülkeler ilk kez vize verecek kişilerin süreçleri daha detaylı ve uzun inceler. Ek süre ve belge istenirse bu süreç 1 aya kadar uzayabilir.  

Avustralya Vizesi Neden Reddedilir? 

Genellikle Avustralya vizesinin reddedilme nedeni; eksik belge beyanı, hatalı belge beyanı, seyahat amacı ile evrak uyuşmazlığı, evrak hazırlarken yanıltıcı ya da yalan beyanda bulunulması gibi durumlar temel ret alma nedenleridir. Avustralya Vize Reddi genel sebepleri; 

 • Belge kaynaklı vize reddi: Vize başvuru sırasında belli başlı belgeler istenir. Belgelerin güncel, orijinal ve eksiksiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Belgeler internet üzerinden gönderilmelidir. Avustralya vize reddi genellikle belgeden olur.  
 • Seyahat sağlık sigortası: Avustralya seyahatinde olağan dışı durumlar için seyahat sağlık sigortası yapılması gerekir. Uluslararası geçerliliği de bulunmalıdır. 
 • Finansal Yetersizlik: Gezi sırasında yapılan harcamaların karşılanması için belli bir miktar para bulunması gerekir. Seyahat masraflarını karşılayabilecek belge ve doküman kanıtı olmalıdır. 
 • Avustralya Güvenliği: Avustralya hükümeti, ülkeye gelen yabancıların güvenliği tehlikeye atmamasını ister. Büyükelçilik vize başvurularını incelerken bu durumdan şüphelenirse vize reddi alınır.  

İlginizi Çekebilir; İrlanda Asgari Ücret Ne Kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir