1. Anasayfa
 2. Yurt Dışı

Almanya’da En Çok Kazanan Meslekler / Ortalama Yıllık Kazanç

Almanya’da En Çok Kazanan Meslekler / Ortalama Yıllık Kazanç
0

Sağlık, mühendislik ve finans gibi sektörler Almanya’da en çok kazanan meslekler arasında yer alır. Genellikle üniversiteden mezun olan kişiler çok kazanıyor gibi dursa da araba tamircisi, tesisat ustası ve elektrikçi gibi mesleklerde aylık ortalama 3.400 ile 4.000 Euro arasında kazanabilir. Almanya’da üniversite okuyan genç sayısı fazla olduğu için bu tür meslekler daha çok aranır.

Almanya usta maaşları yıllık 64 bin Euro ile 71 bin Euro’ya kadar yükselir. Marangoz, servis teknisyeni, elektrik teknisyeni, boyacı ve araba tamircisi gibi mesleklere ihtiyaç duyulduğu için maaşları Türkiye’ye göre daha yüksek olur. 

Almanya Aranan Meslek Maaşları 

Almanya’da vasıflı en çok kazanan meslekler; doktor, pilot, satış müdürü, biyoteknoloji ve sinir bilim araştırmacısı, hukuk danışmanı, diş hekimi, risk yöneticisi yazılım mimarı, yazılım geliştirici, portföy yöneticisi, vergi danışmanıdır. Almanya’da meslekler ve maaşları merak ediyorsanız aşağıdaki meslek gruplarını okuyabilirsiniz. 

1.Doktorlar 

Almanya sağlık personellerine önem verdiği için maaşa, çalışma süresine ve izinlerine dikkat eder. Almanya’da doktor olmak için tıp fakültesi ve klinik eğitime kayıt gibi bir dizi sınava ve eğitime girmesi gerekir. Farklı ülkeden gelen doktorlarda Almanya’da doktorluk yapabilir. Nitelikleri ve eğitimleri denklik açısından değerlendirilir. Almanya’da en kolay iş bulan meslekler arasında doktorlar başta gelir. 

 • Almanya doktor maaşı yıllık ortalama, 85,200 € 
 • Maaş aralığı, 47,400 Euro ile 142,000 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Heidelberg Üniversite Hastanesi 73,665 € 
Asklepios Kliniken Bad Abbach GmbH 115,134 € 
Frieburg Üniversitesi 95,100 € 

2.Pilotlar 

Pilotluk Almanya’da en çok kazanan diğer mesleklerden biri olduğu gibi Avrupa’da gözde meslekler arasında da yer alır. Pilotluğa başlamak için yaş, sağlık sertifikası, lise diploması ve İngilizce gibi temel gereksinimleri karşılamanız gerekir. Havayolu pilotu, kurumsal ya da ticari havacılık pilotu, kargo pilotu ve uçuş eğitmeni olabilirsiniz.  

 • Almanya pilotluk yıllık maaşı ortalama 84,100 € 
 • Maaş aralığı 27,500 Euro ile 165,352 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Lufthansa Grubu 90,120 € 
Easyjet 134,036 € 
Hava Hamburg 99,600 € 

3.Satış Yöneticisi 

Satış yöneticisi, birçok firma tarafından arandığı için Almanya’da en kolay iş bulan meslekler arasındadır. Firmalar rekabet içinde olduğu için maaş aralığı da yüksektir. Almanya’da satış yöneticisi ya da müdürü olmak için iletişim becerisi, liderlik vasfı ve kusursuz organizasyon becerilerine sahip olmanız beklenir.  

 • Almanya’da satış yöneticisi ortalama yıllık maaşı 59,320 € 
 • Maaş aralığı 41,000 Euro ile 85,000 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Valuecase GmbH 65,000 € 
Pazar yeri Powerbrands GmbH 58,650 € 

4.Biyoteknoloji ve Sinirbilim Araştırmacıları 

Biyoteknoloji ve sinir bilim araştırmacıları yurt dışında en çok kazandıran meslek grubu olmasının nedeni zor bulunmasıdır. Biyoteknoloji ve Sinirbilim Araştırmacıları; ürün ve teknoloji yaratmak ya da geliştirmek için canlı organizmalardan ve biyolojik sistemlerden yararlanmayı içerir. Bunun yanında sinirbilim beyin ve sinir sistemi çalışmalarını da araştırır. Akademik kurumlar, ilaç şirketleri ve devlet kurumları gibi alanlarda faaliyet gösterirler 

 • Almanya’da biyoteknoloji ve sinirbilim Araştırmacıları ortalama yıllık maaşı 74,100 Euro 
 • Maaş aralığı 55,200 Euro ile 100,000 Euro 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Nanion Teknolojileri 67,550 € 
Cytonet GmbH & Co 69,437 € 
SHP Steriltechnik AG 53,150 € 

Keşfedin; Kanada İltica Başvurusu Nasıl Yapılır?

5.Hukuk Danışmanları 

Almanya’daki hukuk danışmanları, kişilere ve kurumlara uzman hukuk danışmanlığı sunan yüksek vasıflı profesyonellerdir. Genellikle; Şirket hukuku, fikri mülkiyet ya da iş hukuku gibi alanlarda firmalara danışmanlık sağlarlar.  

 • Almanya hukuk danışmanları ortalama yıllık maaşı 78,550 € 
 • Maaş aralığı 50,000 € ile 121,000 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
RGT Danışmanları  93,650 € 
Gurcan Partners Hukuk Bürosu 61,000 € 
Hengeler Mueller  49,300 € 

6.Risk Yöneticisi 

Firmanın potansiyel tehditleri belirlemede, analiz etmede ve ele alınmasında önemli rol oynadığı için Almanya’da en çok aranan meslekler 2024 yılında Risk yöneticisi oldu. Risk yöneticileri potansiyel sonuçları öngörmek için veri analizi ve senaryo planlaması yaparlar. Potansiyel riskin çok olması, herkesin kaldıracağı yük olmadığı için genellikle değerli eleman olurlar.  

 • Almanya risk yöneticisi ortalama yıllık maaşı 85,000 € 
 • Maaş aralığı 75,000 € ile 125,000 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Baumlink GmbH 53,850 € 
Morgan Stanley  85,250 € 
Deutsche Bank 62,250 € 

7.Yazılım Mimarı 

Almanya’da yazılım mühendislerinden çok yazılım mimarı daha fazla kazanır. Yazılım mimarı, uygulama tasarımını, işlevini, kullanıcı arayüzleri için plan oluşturur ve kontrol eder. Üst düzey ürün spesifikasyonlarını formüle eder, sistem entegrasyonu ve fizibiliteye dikkate alırlar. Geliştiricilere, mühendislere teknik rehberlik ve mentorluk yaparlar.  

 • Yazılım mimarı ortalama yıllık kazancı 75,050 € 
 • Maaş aralığı 62,000 € ile 77,000 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Siemens 91,569 € 
Robert Bosh 90,058 € 
Jambit 65,252 € 

9.Portföy Yöneticisi 

Portföy yöneticileri hem bireysel hem de kurumsal için değerli rehberlik sunar. Önemli finansal varlıkların dikkatli yönetip yatırım stratejileri belirlerler. Avrupa Merkez Bankası ve Deutsche Bank gibi kurumlar dahil olmak üzere Almanya’daki finans ve bankacılık sektörleri, portföy yönetimi gibi alanlarda çalışma fırsatı bulurlar.  

 • Portföy yöneticisi ortalama yıllık kazancı 85,552 € 
 • Maaş aralığı 47,000 € ile 145,000 € 
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
Baker Hughes 84,650 € 
Schüco  90,500 € 
SEB AB 135,506 € 
Landesbank Berlin 77,582 € 

10.Vergi Danışmanı 

Almanya’daki vergi danışmanları, bireylere ve işletmelere karmaşık vergilendirme alanında rehberlik etme konusunda yardımcı olur. Vergi planlama, beyanname hazırlama ve sunma, hükümetle vergi anlaşmazlıklarında müşteriyi temsil etme gibi görevleri vardır.  

 • Vergi danışmanlı ortalama yıllık kazancı 82,000 €  
 • Maaş aralığı 72,000 € ile 130,000 € 

11.Diş Hekimi 

Diş hekimliği Almanya’da aranan bir diğer meslek gruplarından biridir. Kazandıkları maaş deneyim ve tecrübeye göre değişir. Yurt dışından gelip Almanya’da diş hekimliği yapmak isteyenlerin eğitimlerinin denkliği ölçülür ve sınava girmeleri gerekir.  

 • Almanya diş hekimi maaşları yıllık 85,000 € 
 • Maaş aralığı 65,000 € ile 115,000 €  
En İyi Maaş Veren Firmalar Ortalama Yıllık Maaş 
AllDent Zahnzentrum Münih 98,200 € 
LMU Klinikum 80,500 € 

Almanya’da hangi Mesleklere İhtiyaç Var? 

Almanya’da sağlık, finans, mühendislik gibi bölümlere ihtiyaç duyulur. Almanya’da çalışmak ve yaşamak istiyorsanız farklı sektörlerde birçok iş fırsatı bulabilirsiniz. Almanya’da aranan en çok meslekler şunlardır; 

 • Yazılım Geliştiricisi: Dijitalleşme ve teknoloji talebi artıkça Almanya’nın yazılım geliştirme talebi de arttı. Büyük firmalar çeşitli programları bilen vasıflı elemanlara ihtiyaç duyar.  
 • BT Uzmanı: Yine teknoloji geliştikçe ihtiyaç duyulan mesleklerden biri de BT uzmanlarıdır. Almanya’da ağ yöneticisi ve güvenlik uzmanı gibi alanlarda ihtiyaç duyulur. 
 • Sağlık Sektörü: Almanya; doktor, hemşire ve fizyoterapist gibi sağlık çalışanları arıyor. Almanya dışında birçok Avrupa ülkesi de alanında uzman sağlık personeli istiyor. 
 • Mühendis: Almanya, dünya çapında birçok mühendislik şirketine ev sahipliği yapar. Pazar payı büyük olduğu için eleman açığı da büyük oluyor. Almanya tecrübeli İnşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve teknisyene ihtiyaç duyuyor. 
 • Pazarlama ve Satış Uzmanı: Almanya gelişmiş ekonomi ve büyüyen pazarı nedeniyle pazarlama ve satış uzmanı konusunda zor durumda. Dijital pazarlama, satış yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimi alanlarında uzmanlığa sahip kişilere yüksek talep var.  
 • İnsan Kaynakları Uzmanı: İşletmeler genişlemeye ve büyümeye devam ettiği sürece Almanya’da İK profesyonellerine talep artıyor.  
 • Öğretmenler: Üniversite, özel eğitim gibi bölümlerde Almanya ciddi sıkıntı yaşıyor. Deneyimli alanında uzmanlaşmış kişiler Almanya’da eğitimci olarak iş bulabilir. 
 • Lojistik ve Tedarik Zinciri Profesyonelleri: Almanya, devasa ulaşım altyapısı ile dünya standartlarında birçok lojistik ve tedarik zinciri şirketlerini bünyesinde barındırır. Nakliye, depolama ve dağıtım konularında uzman kişiler yüksek talep var. 
 • Hukuk Uzmanları: Almanya’da en çok aranan meslekler 2023 yılında hukuk uzmanlarıdır. Avukat ve avukat yardımcılarına yüksek talep var. Yurt dışından gelen hukuk mezunları Almanya’da iş bulması zor olabilir.  

Almanya’da Hangi Meslek Daha Çok Para Kazanır? 

Almanya’da en çok para kazanan meslekler genellikle avukatlar, doktorlar, diş hekimleri, pilotlar ve portföy yöneticileridir. Bu mesleklerin eğitimleri ya da öğrenimleri ciddi emek ve zaman gerektiği için birçok insan uzak durabilir. Bunların dışında araba tamirci ustası, tesisat ustası ve marangoz ustası gibi işlerde ustalaşmış kişilerde ortalamanın üstünde maaş alırlar.  

Almanya’da Hangi Mesleklere İhtiyaç Var? 

Almanya’da sağlık personeline, hukuk danışmanlığına, yazılım mimarı ve geliştiricine, mühendise, insan kaynaklarına ve eğitimciye ihtiyaç duyulur. Almanya bu mesleklerin eksikliğini karşılamak için birçoğunu dışarıdan göçmen, ya da çalışma vizesi ile gelen kişilerle karşılamaya çalışır.  

İlginizi çekebilir; AT Belgesi Nasıl Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir