1. Anasayfa
  2. Yurt Dışında Üniversite

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı Ücretleri 2024’De Ne Kadar?

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı Ücretleri 2024’De Ne Kadar?
0

Yurt dışı eğitim danışmanlığı ücretleri talep edilen ülke, okul ve programa göre değişiklik göstermektedir. Bunun en temel sebebi her ülkenin alım şartları, gidilen programlar ile ilgili belge talepleri ve sürecin uzunluğunun değişmesidir. Danışmanlık firmaları bunları göz önünde bulundurarak bir danışmanlık ücreti talep etmektedirler. Yurt dışı eğitim danışmanlık ücretleri genel olarak 1000 ile 5000 Dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Hizmet verilen her sektörde olduğu gibi yurt dışı eğitim danışmanlığında da iki firmada aynı ülke ve eğitim için istenilen ücretler değişiklik gösterebilir. Bazı firmalar daha uygun fiyatlarla daha çok kişiye hizmet verme misyonunda iken bazıları daha niş okullara daha az sayıda öğrenci alımı yaparak yüksek ücretler belirlemektedir. Bu ücretlerin değişkenliğinde markalaşmanın da etkisi olduğu söylenebilir.

Yurt Dışı Eğitim Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Yurt dışı eğitim fiyatları öncelikle para birimi olarak gidilen ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’ den yurt dışına eğitim almaya gidecek bir öğrenci için firma Türk lirasına için belirlenmiş bir danışmanlık ücreti talep edebilmektedir. Ancak genellikle gidilen ülkedeki para birimine göre danışmanlık firmaları da döviz cinsinden bir ücret belirler. Örneğin Almanya’ daki bir okula başvuru yapmak isteyen öğrenciden Euro cinsinden, İngiltere’ deki bir okula gidecek olandan ise Pound cinsinden ödeme talep edilir.

Bunun dışında yurt dışı eğitim danışmanlığı fiyatları, temelde öğrencinin istediği eğitim için geçirilen sürece ve evrak işlerine göre belirlenmektedir. Örneğin Polonya’ daki bir özel üniversiteye başvuru yapmak için 1.500 Euro, Almanya’ daki iyi bir üniversiteye gitmek isteyen öğrenciden 2.500 Euro talep edilebilir. Bunun sebebi Polonya’ da Türkiye lise diplomasının birçok özel okul tarafından kabul görmesi, dil şartının daha düşük seviyede olmasıdır. Ancak Almanya’ da dil ve ders yeterliliği bakımından daha yüksek puanlar bekleyen ve belli okullardan mezun olmuş öğrencileri kabul eden bir üniversitede şartların sağlanması, vize alınması ve sürecin tamamlanması daha zahmetlidir. Böyle olduğunda da danışmanın öğrenci ile ilgilenmesi gereken süre uzamakta ve evrak işlerinin tamamlanması için verilen emek artmaktadır.

Yurt Dışı Eğitim Danışmanı Ücretleri 2024

2024 yılı için yurt dışı eğitim danışmanlığı fiyatlarını birçok firmanın Ocak ayında güncelleyeceği tahmin edilmektedir. Daha önce genellikle gidilen ülkeye göre danışmanlık ücretinin biriminin belirlendiğinden bahsetmiştik. Ocak ayında gelecek güncelleme ile tahminen 1.000 ila 5.000 birim para arasında değişen danışmanlık ücretleri olabilir. Özellikle okul ücretlerinin ve barınma-yemek gibi masrafların fazla olduğu, vize alması görece zor olan ülkelerdeki az kişiye özel eğitim veren okullarda, kabul şartları da aynı şekilde zorlaştığı için danışmanlık ücreti de oransal olarak artmaktadır.

Keşfedin: Amerika Asgari Ücret

En Uygun Fiyatları Olan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık Firmaları

  • VegaEdu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık
  • Lemon Academy
  • Big Apple Company
  • Success Yurt Dışı Eğitim
  • Atlas Yurt Dışı Eğitim

Almanya Eğitim Danışmanlık Fiyatları 2024

Almanya’ da lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin ödemesi gereken danışmanlık ücretleri genellikle 3.000 Euro civarında olmaktadır. Dil okulları bu ücretler çok daha düşük olmaktadır. 500 Euro gibi ücretler talep edilmektedir. Dil okullarına kaydolma süreci daha kolay olduğu ve danışmanlık firmaları birebir dil okulları anlaşma sağlayarak komisyon ücreti ile çalışabildikleri için konaklama bulma, hava alanında karşılama gibi hizmetler dahil olsa da öğrenciden düşük bir ücret talep edebilirler.

Polonya Eğitim Danışmanlık Fiyatları 2024

Polonya genellikle lisans eğitimi konusunda talep gören bir ülke olup en çok YKS yani üniversite sınavı şartı bulunmaksızın lise diploması ile alım yapması sebebiyle tercih edilmektedir. Hem okul ücretleri hem öğrencinin diğer masrafları İngiltere gibi bir ülkeye oranla çok daha düşük olduğu için talep görmektedir. Polonya’ da bu şekilde alım yapan üniversitelere kayıt için danışmanlık firmaları ortalama 1500 Euro ücret talep etmektedir.

Kanada Eğitim Danışmanlık Fiyatları 2024

Kanada’ da lisans, yüksek lisans gibi programlar da tercih edilmekle birlikte en çok talep gören programın dil okulları olduğu söylenebilir. Danışmanlık firmaları 250 Kanada Doları civarında bir kayıt ücreti almaktadır. Yine bunda da daha önce belirttiğimiz gibi danışmanlık firmaları dil okulları ile anlaşmalı olup kayıt yaptırdığı öğrenciler için komisyon alarak çalışabildiği için hiç ücret talep edilmemesi de mümkündür. Eğer çalışılan danışmanlık firmasının öğrencinin isteği üzerine dil okulunun sunduğu seçenekler haricinde konaklama ayarlama, havaalanında karşılanıp okula götürülme ve çevrenin tanıtılması gibi hizmetleri bulunuyorsa bunun için belirlediği ek ücretler olabilir. 2024 yılı itibariyle konaklama bulma ücreti için 300 Kanada doları, karşılama ücreti içinse 200 Kanada doları gibi fiyatlar beklenmektedir.

Ücretleri Tespit Ederken Faydalandığımız Kaynak: https://vegaedu.com/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir