1. Anasayfa
  2. Yurt Dışı

Yeni Zelanda Nerede? Vize Gerekiyor Mu?

Yeni Zelanda Nerede? Vize Gerekiyor Mu?
0

Yeni Zelanda Pasifik Okyanusu’nun Güneybatı bölgesinde yer alır. Güney Yarım Küre’de bulunan Yeni Zelanda, Avustralya ile arasında 1500-kilometre mesafe bulunur. 2 büyük ada dışında irili ufaklı toplamda 700 adası bulunur. Yeni Zelanda yüz ölçümü 268.021-kilometre karedir. Yeni Zelanda’nın en büyük şehri Auckland, başkenti ise Wellington’dur. Yeni Zelanda’nın nüfusu ise 5.535 milyondur. Yeni Zelanda, doğal güzellikleri ile ön planda olduğu için uzun beyaz bulutların ülkesi (Aotearoa) denir.  

Yeni Zelanda harita da bakıldığında Güney Yarım Küre’de yer alır. En yakın ülke olan Avustralya ile aralarında yaklaşık 1500-kilometre mesafe bulunur. Yeni Zelanda resmi dili; Maori dili, Yeni Zelanda işaret dili ve İngilizcedir. Ülkede; %95,9 oranında İngilizce, %4,2 Maorici ve %0,6 oranında ise işaret dili kullanılır. Yeni Zelanda’nın etnik grupları şunlardır; 

  • %71.8 Avrupalı, 
  • %16,5 Maori,
  • %15,3 Asyalı, 
  • %9 Pasifik halkları, 
  • %2,7 diğer etnik gruplardan oluşur. 

Yeni Zelanda Hangi Ülkede Yer Alır? 

Yeni Zelanda kendisi bir ülkedir ve Pasifik Okyanusu’nun Güneybatı kısmında yer alır. 2 büyük adası dışında irili ufaklı toplamda 700 adası bulunur. En bilindik şehirleri Auckland, Christchurch ve Wellington (Başkent) şehirleridir.  

Yeni Zelanda Türkiye’ye Yakın Mı? 

Yeni Zelanda ve Türkiye birbirine uzak iki ülkedir. Yeni Zelanda Güney Yarım Küre’de, Türkiye Kuzey Yarım Küre’de yer alan iki devletin arasında 16.587-kilometre mesafe bulunur. İstanbul’dan Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’a gitmek isterseniz, uçak ile 21 saat 20 dakika sürer.  

Yeni Zelanda’ya Gitmek İçin Vize Gerekiyor Mu? 

Yeni Zelanda’ya gitmek için vize gereklidir. Genellikle Türkiye’ye uzak olduğu ve daha gelişmiş ülkeler olduğu için bizim ülkemizde çok rağbet görmüyor. ABD ve Avrupa ülkelerine göre vize işlemi daha kolaydır. 

Yeni Zelanda Saat Kaç? 

Yeni Zelanda saat diliminde Türkiye’nin 9 saat ilerisindedir. Eğer Yeni Zelanda yaz saati uygulamasına geçerse Türkiye’nin 10 saat ilerisinde olur. Örneğin Ankara’da saat 17:00 iken Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da 02:00’dır. 

Yeni Zelanda’da Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? 

Yeni Zelanda asgari ücreti 2023 yılında saatlik 22.10 NZD (Yeni Zelanda Doları) olacak şekilde yükseltti. 2022 yılına göre %4.2’lik bir artış yaşandı. Yeni Zelanda asgari ücret aylık 2023 yılında 4,600 NZD’ye denk geliyor.  

Yeni Zelanda Nasıl Bir Ülke? 

Yeni Zelanda, 2 büyük ve irili ufaklı toplam 700 adadan oluşuyor. Nüfusun büyük bir bölümü Nort Island’a yaşıyor. Yeni Zelanda’nın en çok dikkat çeken yanı doğal güzellikleridir. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin bir kısmı burada çekildi. Yeni Zelanda’ya gittiğinizde hobbit evlerini ziyaret etmeyi unutmayın. Güney Yarım Küre’de yer aldığı için Yeni Zelanda mevsimleri ters yaşıyor. Aralık ve Şubat ayında yaz, Mart ve Mayıs aylarında sonbahar, Haziran ve Ağustos aylarında kış, Eylül ve Kasım aylarında ise İlkbahar yaşanıyor. Tektonik hareketler çok olduğu için Yeni Zelanda deprem ülkelerinden biridir.  

Yeni Zelanda Hangi Kıta’da?

Yeni Zelanda, ‘Zelandıya’ kıtasında olduğu öneriliyor. Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda Avustralya’nın doğu bölgesinde yeni bir kıtanın olduğunu iddia etti. Kıta olduğunu ilk öne süren bilim insanı Hamish Campbell’dir.  

Yeni Zelanda Ekonomisi Kaçıncı sırada? 

Yeni Zelanda’nın gayrisafi yurtiçi hasılası dünya genelinde 51. Sıradadır. Yeni Zelanda’nın 5 milyonluk nüfusuna göre oldukça yüksek GSYİH’ye sahiptir. Gelir kaynakları tek bir yerde değil birçok adasına dağılmıştır. En büyük küreselleşmiş ekonomiye sahip ülkelerden biridir.  

Yeni Zelanda Nüfusu 2023 

Yeni Zelanda Nüfusu 5.523 milyona ulaştı. Yeni Zelanda 0-14 yaş arası nüfus oranı %19.8, 15-64 yaş arası nüfus %64.9, 65+ yaş oranı ise %15.3’dür.  

İlginizi çekebilir; İrlanda Asgari Ücret Ne Kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir