1. Anasayfa
  2. Vize ve Pasaport

Kolayca Vizesiz Gidilen Ülkeler 2023 | Tam Liste 

Kolayca Vizesiz Gidilen Ülkeler 2023 | Tam Liste 
0

Vizesiz gidilen ülkeler 2023 yılında sınır kapısında pasaport kontrolü yapılsa da ülkeye giriş için herhangi bir vize talebinde bulunmaz. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler için sadece pasaportunuzu yanınıza almanız yeterli olur. Genellikle pasaport ile gidilen ülkelerde 90 gün ile 180 gün kalma süresi bulunur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vize olmadan süresiz kalınmasına izin verir.  

1.Kuzey Makedonya 

Avrupa vizesiz ülkeler arasında yer alan Kuzey Makedonya, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün kalma izni veriyor. Çalışma ya da öğrenim için giden kişilerin gerekli vize alması gerekir. Makedonya genellikle her mevsim gezilmeye uygun bir iklime sahiptir.  

2.Bosna Hersek 

Avrupa yer alıp balkan ülkesi sayılan Bosna Hersek 90 gün boyunca vizesiz kalma izni veriyor. Vize zorunluluğu olmasa da pasaport zorunluluğu bulunuyor. Birçok gezilecek yeri ve doğal güzelliği bulunması nedeniyle tercih edilen ülkeler arasında yer alır.  

3.Ukrayna 

Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna Devleti ile yapılan ‘’Vize Muafiyeti’’ sözleşmesine göre Türk vatandaşları Ukrayna’ya seyahat edebilmek için çip kimlik kartı ya da pasaporta sahip olması gerekir. Yapılan anlaşmaya göre iki ülkenin vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz giriş yapılabilir. Ülke şu an savaş içinde olsa da gezilip görülecek ülkeler arasındadır.  

4.Arnavutluk 

4 Şubat 2010 yılında yapılan anlaşmaya göre her iki ülkenin vatandaşları vizesiz seyahat edebilir. Sınırda sıkıntı yaşamamak için otel rezervasyonu ve dönüş bileti gibi belgeleri taşımayı unutmayın. Vizesiz gidilen balkan ülkeleri arasında yer alsa da son zamanlarda sınır polisi bazı sıkıntılar çıkarabilir. 

5.Sırbistan 

3 Aralık 2010 yılında Türkiye ve Sırbistan arasında yapılan anlaşmaya göre iki devlet arasındaki vatandaşlar vizesiz seyahat yapabilir. Seyahat eden kişiler; dönüş bileti, seyahat sigortası, otel rezervasyonu ve yeterli miktarda para alınması önerilir.  

6.Moldova 

19 Şubat 2019 yılında yürürlüğe giren anlaşmaya göre Türk vatandaşları, Moldova ülkesinde vizesiz 90 gün kalabilir. Moldova hükümeti ile yapılan anlaşmaya göre seyahat ve iş için gidildiğinde vize zorunluluğu bulunmuyor.  

7.Belarus 

1 Haziran 2014 senesinde yapılan anlaşmaya göre Türk ve Belarus vatandaşları vizesiz gidebilir. Belarus devletinin %40’lık alanı ormandan oluşuyor ve 11.000 adet göl bulunuyor. Doğa güzelliği ile ön plana çıkan ülkeler arasında yer alır. THY vizesiz ülkeler arasında Belarus Minsk’e uçuş yapıyor.  

8.Dominik Cumhuriyeti 

Vizesiz gidilen Orta Amerika ülkesi arasında yer alan Dominik Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına 21 gün vizesiz seyahat hakkı tanıyor. Tropikal iklimi olan Dominik Cumhuriyeti’nin Haziran ve Kasım aylarında kasırga, fırtına rastlanır. Bu aylar arasında seyahat edecek kişiler önlemlerini anlaması gerekir. 

9.Kosta Rika 

Resmi ve seyahat amaçlı Kosta Rika’ya gidecek Türk vatandaşları 30 gün süreyi aşmamak şartı ile vizesiz giriş yapabilir. Kosta Rika, Kasım ve Mayıs aylarında fırtına, kasırga riski görüldüğü için seyahat edecek kişilerin dikkat etmesi önerilir. Kosta Rika en ucuz vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alır.

10.Belize 

 Resmi ve seyahat amaçlı Belize’ye gidecek Türk vatandaşları 90 gün süreyi aşmamak şartıyla vizesiz giriş yapabilir. Ülkemizden direkt Belize’ye uçuş bulunmadığı için Almanya Avusturya ya da Yunanistan gibi ülkelerden aktarma yapılabilir. Bu ülkelerden aktarma yapılacaksa transit vizesi alınmalıdır. 

Keşfedin: Almanya Tır Şoförü Alımı

11.El Salvador 

El Salvador ülkesine 90 güne kadar vizesiz seyahat yapma hakkı bulunur. 2022 yılında hükümet suç örgütlerine büyük bir darbe vurup asayişte gözle görülür iyileşme olsa da yine de gidilmesi tehlikeli ülkeler arasında yer alır. El Salvador ülkesine giden kişilerin temkinli olması ve geceleri kent merkezinin dışına çıkmaması önerilir.  

12.Guatemala 

Türkiye Cumhuriyeti ve Guatemala devleti arasında yapılan anlaşmaya göre iki ülkenin vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaf tutulur. Guatemala geçmiş döneme göre suç ve şiddet oranlarını düşürmüş olsa da gidilmesi tehlikeli ülkeler arasında yer alır. Ülkeye gitmek isteyen kişiler temkinli olmalı ve gece mümkün oldukça dışarı çıkmaması önerilir.  

13.Honduras 

İki devlet arasında yapılan anlaşmaya göre Türk vatandaşları 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilir. Honduras, tropikal iklimi nedeniyle Haziran ve Kasım aylarında fırtına riski görüldüğü için vatandaşların tedbirli olması gerekir. Honduras yüksek suç oranı olan ülkeler arasında yer aldığı için giden kişiler güvenlik konusunda tedbirli olması gerekir. Gece saatlerinde mümkünse dışarı çıkılmamalı, çıkılırsa kent merkezinden uzaklaşılmaması önerilir. 

14.Panama 

Türk Vatandaşları Panama’da 90 günlük süre boyunca vizesiz seyahat edebilir. Türk Hava Yolları 2021 yılından bu yana Haftanın her günü uçak seferi düzenliyor. Panama Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alır.

15.Azerbaycan 

1 Nisan 2021 yılında yapılan anlaşmaya göre Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan vatandaşları pasaport ve vize olmadan sadece kimlik ile ülkeye giriş yapabilir. Azerbaycan devletinin gezilecek yerleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra iki ülkenin vatandaşları birbirine sıcak davranıyor.  

16.Bulgaristan

Vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Bulgaristan, 90 günlük seyahat boyunca vize istenmiyor. Turistler Balkan turu için genellikle Bulgaristan’dan başlayıp diğer ülkelere gezi düzenliyor. Ülkeye giriş yaparken 10.000 Euro üzerinde nakit para varsa bildirilmesi gerekir.

17.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre 30 gün süre içinde pasaport ve vize olmadan yeni kimlikler ile ülkede seyahat edilebilir. 

Vizesiz Ülkelere Girerken Pasaport Gerekir Mi? 

Vizesiz ülkelerin birçoğunda pasaport gerekir. Pasaportsuz giriş için devletler arasında farklı bir anlaşma yapılması gerekir. Vize istemeyen ülkelere giriş yaparken pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresinin olması gerekir.

 

Türkiye Pasaportu ile Vizesiz Kaç Ülkeye Gidilir? 

Vizesiz 2023 yılında toplam 97 ülkeye gidilebilir. Bu ülkelerin bir kısmının tarihi, doğal güzelliği ve iklim gibi özellikleri bulunurken bazılarında suç ve şiddet oranları yüksektir. Gidilecek ülkenin araştırılması ve ona göre tedbir alınması önerilir.  

Japonya Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti ve Japonya ülkelerinin ”Vize Muafiyeti” anlaşmasına göre turizm, iş ve seyahat için 3 ay süre ile vizeden muaf tutulur. Japonya’da uzun süreli kalmak isteyen kişiler ülkeden ayrılmadan önce uygun vize alması gerekir.

Kimlik ile Gidilen Ülkeler Hangileri? 

Pasaportsuz gidilen ülkeler şunlardır;

  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 
  • Azerbaycan 
  • Gürcistan 
  • Sırbistan  
  • Moldova 

İlginizi çekebilir; Danimarka İş Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir