1. Anasayfa
 2. Yurt Dışında Yaşam

Kanada İltica Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada İltica Başvurusu Nasıl Yapılır?
0

Kanada iltica başvurusu yapmanın 3 yolu bulunur. Kanada havaalanında, kara sınırında ya da Kanada içinden sığınma talebinde bulunabilirsiniz. Alınan kararlara göre ‘’Hızlandırılmış İltica Başvurusu Alınan Ülkeler’’ listesine Türkiye’de eklendi. Bu karar ile Kanada’da yaşayan ve iltica etmek isteyen Türk vatandaşlarının işlemlerini hızlandıracak. Kanada iltica talebi yolları şunlardır.  

1.Kanada Havaalanında Sığınma Talebinde Bulunmak 

Kanada’ya vardığınızda havaalanında sığınma talebinde bulunabilirsiniz. Kanada’nın sınır kontrolünde bulunan kolluk kuvveti, Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı’nın (CBSA) memurları, fotoğrafınızı ve parmak izinizi alıp kimliğinizi doğrulayacak. Neden gitmek istediğinizle alakalı bazı sorular soracaktır. Kanada iltica başvurusunu tamamlamak için şunları yapmanız gerekir; 

 • CBSA memurunun yardımıyla havaalanında iltica başvuru formu doldurulmanız istenir. 
 • İltica başvurusu için ileri tarihlerde göçmenlik memuru ile görüşme randevusu verilir. 
 • Kendi başınıza ya da hukuki yardımla doldurabileceğiniz başvuru formlarını çevrimiçi doldurmak için 45 gün süre verilir. 

Not: Göçmenlik memuru size görüşme tarihi verirse, başvuru formlarını çevrimiçi doldurarak daha erken görüşme tarihi alabilirsiniz. 

2.Kara Sınırında Sığınma Talebinde Bulunmak 

Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyorsanız ve Kanada sınırında iltica talebinde (STCA) bulunmak istiyorsanız, bazı kısıtlamaların olduğunu bilmeniz gerekir. Kanada-ABD Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması’na göre Kanada sınırında hak talebinde bulunamazsınız ve Sözleşmede bir istisnaya hak kazanmadığınız sürece Amerika’ya geri gönderilirsiniz.  

Resmi sınır karakolunda sığınma başvurusu yaparsanız, CBSA göçmenlik memurları; parmak izi, fotoğraf, kimlik doğrulama ve güvenlik taraması yapar. STCA kapsamında, kalifiyeli olup olmadığınıza ve Kanada iltica talebinde bulunup bulunmadığınız hakkında bazı sorular sorulur. Kanada’ya girmeye izin verildiğinde, nasıl iltica başvurusu yapacaklarını anlatırlar. Kabul edilmezseniz Amerika’ya geri gönderirler.  

Amerika – Kanada sınırı, resmi karakolundan geçtikten sonra sığınma talebinde bulunursanız, polis tarafından durdurulup giriş hakkında sorgulanırsınız. Yukarıdaki adımları takip ederseniz CBSA’ya transfer edilirsiniz. 

STCA İstisnalarının Listesi 

Kanada – Amerika STCA anlaşmasına göre aşağıdaki istisnalardan birine sahipseniz, Kanada kara sınırında sığınma talebinde bulunabilirsiniz; 

 • ABD vatandaşıysanız, 
 • Amerikan vatandaşı değilsiniz ama uzun süredir ABD’de yaşıyorsanız, 
 • Geçerli Kanada vizeniz ve çalışma izniniz varsa, 
 • 18 yaşın altındaysanız ve ebeveynleriniz Amerika’da değilse, 
 • Ülkenizde ya da ABD’de ölüm cezasına çarptırıldıysanız, 
 • Kanada’da yaşayan yakın aile üyeleriniz varsa, 
 • Kanada sınırını, resmi karakoldan geçtiyseniz ve Kanada’ya varışınızdan 14 gün geçtikten sonra sığınma talebinde bulunduysanız  

Kanada’ya iltica başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Kanada Aile Üyeleriyle Bağlantılarınızı Kanıtlama 

ABD – Kanada STCA anlaşmasına göre, Kanada’da yakın aile üyeniz bulunmalıdır. Kanada’da yaşayan aile üyeleriyle aile ilişkinizi kanıtlamalısınız. STCA, aşağıdakilerden herhangi birini aile üyesi olarak tanır; 

 • Eş, 
 • Yasal vasi, 
 • Çocuk, 
 • Baba ya da anne, 
 • Erkek kardeş ya da kız kardeş, 
 • Büyükbaba ya da büyükanne, 
 • Torun, 
 • Amca veya teyze, 
 • Yeğen, 
 • Sevgili ya da eşcinsel eş. 

Kanada’ya girmeden önce; 

 • Aile yakınlarınıza geleceğinizi bildirin. 
 • Aile yakınlarınızın sınırda bulunmasına gerek olmasa da kanıtlamanız gerekir. 

Kanada’ya girdiğinizde, pasaport, ulusal kimlik kartı, ehliyet, doğum belgesi ya da evlilik cüzdanı gibi belgelerinizin asıllarını veya kopyalarını memura gösterin. 

Nikahsız ilişki içindeyseniz ve eşiniz Kanada’daysa; 

 • Sevgilinizle en az bir yıldır birlikte yaşadığınıza dair kanıt göstermelisiniz. 
 • Kanıt olarak; konut mülkünün ortak mülkiyeti, ortak kiralamalar, faturalar ve kira sözleşmesi olabilir. 

3.Kanada İçinden İltica Talebinde bulunmak 

Kanada’da yaşarken iltica başvurusunda bulunmak isterseniz, Kanada Göçmenlik Mülteciler ve Vatandaşlık Dairesi’nin (IRCC) sitesinde form oluşturmanız ve ardından iltica talebini çevrimiçi göndermeniz gerekir. 

Kanada iltica talebi

Kanada iltica için hangi belgeler gerekli?

Kanada iltica başvurusu yaparken Mülteci Koruma Programı’na başvurmanız gerekir. Başvuran kişiler iltica başvuru formunu doldurup gerekli belgeleri hazırlaması gerekir. Kanda İltica başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

 • Kimlik belgesi
 • Pasaport, Mülteci beyanı,
 • İltica dilekçesi,
 • Mülteci statüsünden yararlanmak için sunacağı belgelerin olması gerekir.

Not: Kanada’ya iltica ettikten sonra mahkeme duruşmasını beklemeniz gerekir. Size belirli bir süre sonunda mahkeme tarihi verilir. Bu zaman diliminde avukatlar ile görüşüp savunmanızı hazırlamanız gerekir. Mahkemeye Kanada iltica için geçerli sebep sunmanız için bu zaman dilimini kullanmalısınız. Kabul edilirseniz Türkiye’ye dönmeniz imkansız hale gelir. Türkiye’ye dönmek için çok istisna bir durum yaşarsanız Dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Kanada İltica Şartları Nelerdir? 

Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası’na göre korumaya muhtaç kişi, Kanada’dan kendi ülkesine gönderilmesi halinde işkence tehlikesi, hayati risk, olağan dışı muamele ya da ceza riskine maruz kalan kişiler Kanada iltica başvurusu yapabilir. Kişi, Kanada’dan iltica talebinde bulunduktan sonra, mülteci davası beklenirken sosyal yardım, eğitim, sağlık hizmeti ve acil barınma gibi durumlara erişebilir. 

Keşfedin; Almanya Doktor Maaşları

Kanada İltica Kabul Ediyor Mu? 

Mülteci koruma başvurusunda bulunduğunda ve şartları yerine getirdiğinizde Kanada, iltica kabul ediyor. İltica başvurusunda bulunmak için en temelde kendi ülkenizde dışlanmış, hapis cezasına veya ölüm cezasına çarptırılmış ve işkence tehlikesi altında olmanız gerekir.  

Kanada İltica Süresi Ne Kadar? 

Kanada iltica ettikten sonra 5 yıllık oturma izniniz olur. Size verilen 5 yıllık zaman diliminde ülkenin dilini öğrenip, kültürüne entegre olmanız beklenir. Beklentileri karşıladığınızda rahatlıkla iş hayatına ya da eğitim hayatına atılabilir, hatta belirli bir süre sonunda Kanada vatandaşlığı alabilirsiniz.  

Kanada’ya İltica Eden Biri Ülkesine Dönebilir Mi? 

Kanada’ya iltica eden biri kendi ülkesine dönüş yapamaz. Önemli ya da çok özel bir durumunuz varsa, Kanada Göçmenlik Mülteciler ve Vatandaşlık Dairesi’ne gidip anlatmanız gerekir. Memurların durumunuzu değerlendirip göre ülkenize dönüp dönemeyeceğiniz belirlenir. Kanada vatandaşlığı alıp ülkenize geri dönebilirsiniz.  

Kanada İltica Edenlerin Hakları Nelerdir? 

Kanada’ya iltica eden kişiler; eğitim, iş ve sağlık gibi temel hakları bulunur. Sığınmacıların sosyal hakları, daima çeşitli sosyal yardımlar ve ödenekler ile desteklenir. Kanada’ya iltica eden kişiler, ödenek programlarından yararlanabilir. Ödenek programları, kişinin iltica başvuru incelemesi sırasında yaşamlarına yardımcı olacak maddi destek verilir. Barınma, giyim ve temel ihtiyaçların karşılanmasında yardımcı olur. Kanada, mülteci hakları için özen gösterir ve onları ayrımcılık gibi durumlardan korur. 

Kanada Mülteci Maaşı Ne Kadar?

Kanada mülteci maaşı, yaş, evlilik, çocuk, çalışma durumu ve cinsiyete göre değişiyor. Sosyal yardım programlarından, haftalık 600 Kanada Doları ile 380 Kanada Doları alabilirsiniz. Kanada mülteci maaşı başvurusu yapmak için bulunduğunuz bölgenin sosyal yardım kuruluşlarına başvurmanız gerekir. Verilen ücret; yaş, cinsiyet, çalışma ve evlilik durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

İlginizi çekebilir; Japonya vize istiyor mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir