1. Anasayfa
  2. Yurt Dışı

Dubai’de Yaşam Şartları ve Maliyetleri

Dubai’de Yaşam Şartları ve Maliyetleri
0

Dubai’de yaşam şartları birçok insanın merak ettiği konudur. İnsanlar Dubai’de yaşamak için birçok yol ve yöntem deniyor. Dubai’yi yaşamak birçok insanın isteği olsa da bazı ülkelere ve şehirlere göre pahalı bir yerdir. Konut fiyatları, restoranlar ve eğitim kurumları bazı ülkelere göre daha pahalı fiyatlar ile karşımıza çıkar. Pahalı olan ürünler kadar ucuz ürünlerde bulunur. Dubai’de yaşamanın avantajları arasında ucuz benzin bulunur. Dubai’de benzinin litre fiyatı 0.82 Amerikan Doları, galon fiyatı 3.112 Amerikan Doları’dır. Türkiye dışında Amerika’ ya göre de benzin fiyatı çok ucuzdur.
Dubai’nin olumsuz yönleri ise; barınma ve eğitim masrafları çok yüksek, trafik çok yoğun ve yaz aylarında çok sıcak olması Dubai’nin bazı olumsuz şartları arasında yer alır. Dubai’nin nüfusu 4 milyona yakın olmasına rağmen bunların bir kısmını göçmenler oluşturur. Her yıl yaklaşık 200.000 göçmen Dubai’ye gelir. Şehrin yaklaşık %85’i yabancı uyrukludur. İslami şartlara göre yönetilse de insanlar birbirine hoşgörü ve saygıyla davranır. Dubai’de yaşam şartlarının arasında kurallar önemli bir yer edindiği için dünyanın en güvenilir ve yaşanılır şehirleri arasında bulunur.

Dubai’de Yaşamak Zor Mu?

dubai yasam maliyetleriDubai’de yaşamak, ekonomi açıdan zor olsa da yaşam standartları açısından oldukça yüksektir. İnsanları güvenilir, saygılı ve kurallara önem verir. Şehir pahalı olsa da birçok iş imkanı bulunur. Çalışma koşulları rahat ve maaşları genellikle yüksektir. Dubai’de yaşam masrafları 2023 yılında ortalama aylık 5.611 AED tutar. Dubai’de aylık maaş ortalama 15.000 AED’dir. Nitelikli elemanlar genellikle yüksek maaşlarda çalıştığı için sıkıntı çekmeden rahatlıkla yaşayabilir.

Dubai’de En Çok Aranan Meslekler Hangileri?

Dubai’de en çok kazandıran meslekler şunlardır;
⦁ Doktor,
⦁ Cerrah,
⦁ Avukat,
⦁ Yargıç,
⦁ Hemşire,
⦁ Banka müdürü,
⦁ Mühendis,
⦁ Ortodontist,
⦁ Kolej müdürü,
⦁ Pilot,
⦁ Pazarlama müdürü,
⦁ Aşçı,
⦁ İnsan kaynakları yöneticisi

Dubai Yaşanır Mı?

Dubai dünya genelinde en iyi yaşanan şehirler arasında yer alıyor. Ulaşım ücreti ucuz, insanlar birbirine saygılı ve kurallara uyuyor. İyi yanların biri de Dubai gece hayatı asla durmamasıdır. İslami şartlara göre yönetilse de gece kulüpleri, barlar eğlence mekanları bolca bulunuyor. Dubai gece hayatında eğlenmek için en iyi 15 mekan şunlardır;
⦁ BLU Dubai:
⦁ Zero Gravity,
⦁ 1OAK,
⦁ Bigles Pub,
⦁ Bliss Lounge,
⦁ D70 Bar,
⦁ Vault Bar,
⦁ Nargui Five Dubai,
⦁ Bla Bla Dubai,
⦁ Buhayra Lounge,
⦁ Skyview Bar,
⦁ Papa Dubai
⦁ The Office Dubai – Elite Lounge
⦁ Soho Garden DXB
⦁ At.Mosphere
Dubai’ye çok fazla turist geldiği için birçok yer eleman aradığı için işsizlik sıkıntısı bulunmuyor.. İyi yanlarının yanında eğitim masrafı ve evlerin fiyatı çok yüksek olması biraz üzüyor.

Dubai Asgari Ücret Ne Kadar?

Dubai’de belirli bir asgari ücret verilmez. Verilen maaş kişinin tecrübesi, bilgi birikimi ve niteliğine göre değişir. Üniversite okumuş kişi Dubai’de ortalama 12.500 AED (Arap Emirliği Dirhemi) alırken tecrübeli işçi yaklaşık 6.000 AED para alır. Dubai’de net asgari ücret olmasa da alınan ücretlerin ortalaması çıkarıldığında 20.000 AED paraya denk gelir. Dubai asgari ücret kaç dolar sorusuna yanıt vermek gerekirse 5.700 Amerikan Doları’dır.

Dubai İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşçinin ana maaşının %60’lık kısmını sabit bir süre boyunca aylık ödenir. İşsizlik sigorta ücretinin yıllık ödemesi 10 ile 25 Euro olması bekleniyor. Yeni çıkan yönetmelik sayesinde işsiz kalan kesimler bir süre boyunca rahat etmesi düşünülüyor.

Dubai Hangi Dili Konuşur?

Dubai’de Arapça ve İngilizce konuşulur. Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi dili Arapça olsa da çok fazla göçmen geldiği için İngilizce konuşan sayısı da oldukça fazladır. Dubai’ye alınan göç duruma göre konuşulan diğer diller şöyledir;
⦁ Urduca,
⦁ Hintçe,
⦁ Farsça,
⦁ Bengalce,
⦁ Malayca,
⦁ Tuluca,
⦁ Tamilce,
⦁ Sinhalaca,
⦁ Teluguca,
⦁ Tagalogca,
⦁ Çince

Dubai Ev Kiraları Ne Kadar?

Dubai’nin şehir merkezlerinde 1 odalı apartman dairesinin kira fiyatı metrekare başına 4.000 AED ile 9.000 AED arasında değişiyor. Şehir dışında 2.500 AED ile 5.000 AED arasında fiyat farkı olur. Şehir merkezinde 3 yatak odalı evlerin metrekarelik kira fiyatı 7.000 AED ile 16.500 AED arasındadır. Dubai’de yaşam şartları ev ve eğitim masrafları için zorlayıcı olabiliyor.

Dubai Pahalı Mı?

Dubai dünya geneline bakıldığında pahalı şehirlerden biridir. Numbeo yaşam masrafları endeksine göre Dubai pahalılık açısından en pahalı 274. şehirdir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin diğer şehirlerine kıyaslandığında en pahalısıdır. Numbeo verilerine göre İstanbul dünyanın en pahalı 500. şehridir. Dubai İstanbul’a göre  yaklaşık %240 daha pahalıdır.

Dubai’de Maaşlar Ne Kadar?

Dubai’de yaşamanın avantajları arasında maaşların yüksek olması yer alır. Birçok ülkedeki meslek grupları Dubai’de daha fazla maaş alırlar. Dubai’de maaşlar ve meslek grupları ve şunlardır;

MesleklerMaaşlar
Eczacı25.300 AED (6.890 ABD Doları)
Öğretmen17.000 AED (4.628 ABD Doları)
Polis13.000 AED (3.540 ABD Doları)
Mühendis21.200 AED (5.771 ABD Doları)
Tasarımcı20.600 AED (5.608 ABD Doları)
Pratisyen Hekim22.000 AED (5.989 ABD Doları)
Uzman Hekim40.000 AED (10.890 ABD Doları)
Aşçı11.500 AED (3.158 ABD Doları)
Pilot55.000 AED (14.973 ABD Doları)

Dubai’de Ulaşım Maliyetleri Ne Kadar?

Dubai’de benzin ucuz olduğu için ulaşım maliyetleri ucuzdur. Dubai 2023 yılı benzin fiyatı galon başına 12.04 BEA Dirhemi’dir. Halk yerlisi genellikle zengin olduğu için toplu taşıma araçlarını çalışmak için göç eden kişiler kullanılır. En çok kullanılan toplu taşıma araçları otobüs, deniz otobüsü, tramvay ve metrodur.

Dubai’de 1 LT Su Ne Kadar?

Dubai’de su fiyatları;

  • Dubai’de 1 litre su: 1,75 AED
  • 1.5 litre su: 2,10 AED

Dubai’de market fiyatları da oldukça uygun sayılır. Dubai’de market fiyatları şöyledir;

  • Süt, 6,50 AED
  • Ekmek (500 gr) 4,60 AED
  • Yumurta 10,25 AED
  • 1-kilogram biftek 42,00 AED
  • Tavuk göğsü 26,70 AED
  • Yerli bira 21,50 AED
  • İthal bira 21,50 AED

İlginizi Çekebilir; Alaska Hakkında Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir